Druhá polovina července a začátek srpna patří v plaveckém kalendáři mistrovství světa v Singapuru. Český tým tvořený celkem patnácti reprezentanty obsadí soutěže v plavání, dálkovém plavání, synchronizovaném plavání a ve skocích do vody. V první polovině šampionátu budou v akci v českých barvách tři dálkoví plavci, od pátku dvě synchronizované plavkyně a v závěrečném týdnu pak osm bazénových plavců a dvě skokanky.
Hlavní pozornost se v českém týmu upíná k Barboře Seemanové, která bude v Singapuru obhajovat čtvrtou pozici z Dohá 2024. Loni získala v Bělehradě dva tituly mistryně Evropy a na OH v Paříži zopakovala na kraulové dvoustovce šestou příčku z předchozí olympiády v Tokiu. Od začátku roku spolupracuje Seemanová s novým trenérem Tomem Rushtonem a v Singapuru poplave tentokrát dvě disciplíny, když ji čekají závody na 100 a 200 metrů volný způsob.
S nadějí na kvalitní umístění míří do Singapuru i loňská mistryně Evropy na 200 metrů prsa Kristýna Horská. I ona se připravuje pod novým trenérem Janem Kreníkem a v Singapuru se chystá na dvě prsové tratě na 100 a 200 metrů. Stejného trenéra jako Horská má Daryna Nabojčenko, která nastoupí na motýlkové padesátce. Nejvíce disciplín obsadí z českého týmu Barbora Janíčková. Stříbrná medailistka z ME v Bělehradě 2024 je přihlášena na 50 a 100 metrů kraul, motýlkovou stovku a znakovou padesátku.
Mužskou část plavecké sestavy tvoří nedávní medailisté ME a MS juniorů, včetně dvou juniorských mistrů světa na znakových tratích Miroslava Knedly a Jana Čejky. Miroslav Knedla završil první rok studia na University of Indiana v Bloomingtonu, když se svým týmem obsadil na americkém univerzitním mistrovství třetí místo. Ve své současné americké domovině finišuje s přípravou na šampionát, na němž se ukáže na tratích 50 a 100 metrů znak.
Jan Čejka je nejzkušenějším z mužského kvarteta a na světovou scénu se vrací pod trenérem Tome Rushtonem. Jakub Bursa sbíral juniorské medaile na začátku desetiletí a do Singapuru si naplánoval obě polohovky a prsovou dvoustovku. Nejmladší z českého plaveckého týmu Jakub Jan Krischke před rokem získal dvě evropské juniorské medaile a letos se už těší na první seniorské mistrovství světa, na němž poplave znakovou a kraulovou padesátku.
Mezi dálkovými plavci je hlavní postavou Martin Straka, který si loni díky úspěchu v Dohá připsal v Paříži svůj první olympijský start. V nominaci doplňuje Straku dvojice vytrvalkyň Alena Benešová a Julie Pleskotová. Všichni tři by měli v Singapuru absolvovat tři závody – klasické tratě na 5 a 10 kilometrů a sprint na 3 kilometry.
V Singapuru nebudou chybět ani synchronizované plavkyně. Český tým tvoří dvě mladé závodnice, které obsadí obě soutěže dvojic – volný a technický duet. Zkušenější z českého páru je devatenáctiletá Julie Lewczyszynová, po jejímž boku nastoupí teprve šestnáctiletá Sofie Schindlerová.
Další zkušenosti budou v malém asijském státě sbírat i dvě skokanky do vody. Stále ještě šestnáctiletá Tereza Jelínková loni zažila světovou premiéru na předchozím šampionátu v Dohá a v listopadu si přivezla z Ria bronzovou medaili z juniorského mistrovství světa. V Singapuru tentokrát nebude sama, když ji doplní na svém prvním světovém šampionátu o čtyři roky starší Ivana Medková. Obě české reprezentantky mají v plánu závody z 1m a 3m prkna.
České plavání se v Singapuru podobně jako na šampionátech v loňském roce opět představí s claimem a hashtagem Jedna voda, jeden tým #JEDNAVODAJEDENTYM. Tento stále frekventovanější leitmotiv podporuje i nový merchandise českého plavání 1W1T, včetně e-shopu s produkty této značky www.1w1t.cz.
Přímé přenosy ze všech finálových bloků bazénového plavání vysílá v přímých přenosech kanál ČT sport. Poprvé v neděli 27. července a vždy se začíná ve 13:00 českého času.
MISTROVSTVÍ SVĚTA 2025 SINGAPUR
NOMINACE ČESKÉHO SVAZU PLAVECKÝCH SPORTŮ
PLAVÁNÍ
DÁLKOVÉ PLAVÁNÍ
SYNCHRONIZOVANÉ PLAVÁNÍ
SKOKY DO VODY