ODM2024 banner 2

Martin StrakaV Eilatu v Izraeli vyvrcholil letošní ročník Světového poháru v dálkovém plavání závody na 10 kilometrů a týmovou štafetou na 4x1500 metrů. V Akabském zálivu Rudého moře startoval i český reprezentant Martin Straka, který skončil na konci třetí desítky na 29. místě. Vítězi posledního dílu FINA Marathon Swim World Series se stali Ital Gregorio Paltrinieri, Chelsea Gubecka z Austrálie a ve smíšeném týmovém závodě družstvo Francie.

Martin Straka byl jediným českým plavcem v 52členném startovním poli a v konfrontaci se světovou elitou si na desetikilometrové trati vedl velice slušně. Přesně v den svých 22. narozenin ukázal i na závěr náročné sezóny, v níž skončil jedenáctý na mistrovství Evropy v Římě, že se na velkých závodech rozhodně neztratí. Straka v Eilatu doplaval na 29. místě se ztrátou dvě a čtvrt minuty na vítězného Gregoria Paltrinieriho.

Právě italský fenomén dlouhých tratí, který úspěšně kombinuje bazénové a dálkové plavání, ovládl i závod v Eilatu. V cíli se objevil jako první, když za sebou přitáhl velmi silnou skupinu s Francouzem Olivierem a Betlehemem z Maďarska, přičemž první trojice se vešla do dvou sekund a čtyř desetin. První osmička plavců byla tvořena plavci pouze ze tří zemí, čtyřmi Italy a dvěma Francouzi a Maďary. Paltrinieri završil svou další skvělou sezónu, v níž mj. dosáhl na titul mistra světa v bazénu i na otevřené vodě a v Římě získal zlato na evropském šampionátu v závodě na 5 kilometrů.

Ženskou desítku zvládla v Eilatu překvapivě nejrychleji Australanka Chelsea Gubecka, která až do závodů v Izraeli na žádný výrazný úspěch na mezinárodní scéně nedosáhla. V Eilatu za sebou nechala celou řadu favoritek. Z nich pak skončila druhá Brazilka Ana Marcela Cunha a třetí Leonie Beck z Německa. Mimo medailové příčky se tak ocitly mj. Aurelie Muller z Francie nebo Nizozemka Sharon van Rouwendaal.

Úspěšný víkend stvrdila Chelsea Gubecka i v týmové závodě na 4x1500 metrů. V něm pomohla australské čtveřici ke 2. místu, když ztráta na vítěznou Francii činila jen 1.2 sekundy. Třetí místo bral o dalších 1.6 sekundy zpět tým Itálie.

O celkové vítězství ve Světovém poháru, který letos čítal pět závodů, se podělili Gregorio Paltrinieri a Kristof Rasovszky z Maďarska. Češi se zúčastnili jen minima závodů a Martin Straka skončil na 38. a Ondřej Zach na 72. místě. Ženskému pořadí kraluje Ana Marcela Cunha před Sharon van Rouwendaal a Italkou Ginevrou Taddeucci. Julie Pleskotová ze dvou startů vytěžila 26. místo, Alena Benešová sbírala body v jednom závodě a obsadila v konečném pořadí seriálu 37. příčku.