ODM2024 banner 2
Čtveřice českých plavců startovala na Světovém poháru v Dubaji a nejvíce vidět byli Jan Micka s Annou Kolářovou. Micka ve strhujícím závodě na 1 500 metrů zvítězil a navíc překonal časem 15:02.08 český rekord. O nový zápis do české rekordní listiny se postarala na 50 metrů volný způsob také Anna Kolářová, která výkonem 25.35 skončila třetí. Čtvrté místo pak přidal na znakařské dvoustovce Roman Dmytrijev.
Jan Micka po zklamání na MS v Kazani prokazuje výbornou formu a vyhrál už druhý závod Světového poháru. Nejprve v srpnu v Charters triumfoval na 400 m volný způsob a teď v Dubaji zvítězil na patnáctistovce, když navíc výkonem 15:02.08 překonal o sekundu a 60 setin svůj vlastní český rekord. Ačkoli šel do závodu až s pátým nejlepším osobním výkonem, od začátku se objevoval na vedoucích příčkách a v závěru předvedl fantastický finiš. „První polovinu závodu jsem plaval podle sebe, držel si svoje tempo a kupodivu jsem se držel pořád v čele závodu. Zhruba na kilometru, když mě stáhl Ukrajinec Romančuk, společně jsme zrychlili a plavali bok po boku až do finiše. Naštěstí jsem měl ve finiši více síly a vrátil jsem mu porážku ze čtyřstovky,“ popsal průběh závodu Jan Micka, který i přes nový český rekord chtěl plavat ještě rychleji. „Popravdě, doufal jsem v rychlejší čas, ale to si nechám pro příště,“ doplnil Jan Micka.
Dvacetiletý Micka se představil také na kraulařské čtyřstovce, na níž obsadil 5. místo. Důležitý byl ale v tomto případě ale hlavně dosažený čas 3:49.22, kterým splnil A limit pro start na olympiádě v Riu 2016. Za svým českým rekordem zaostal jen o 90 setin sekundy. Micka tak má jistotu účasti na OH na 1 500 a 400 m volný způsob.
Český rekord veze z Dubaje také mladá sprinterka Anna Kolářová ze závodu na 50 metrů volný způsob. Výborné výkony podávala Kolářova už před pár dny při předchozím Světovém poháru v Dohá, kde obsadila dvě pátá místa. V Dubaji se jí více vydařila padesátka, na které skončila na 3. příčce a poprvé v kariéře se na Světovém poháru prosadila na stupně vítězů. Nový český rekord Kolářové má hodnotu 25.35, čímž o 8 setin sekundy vymazala šest let staré české maximum Sandry Kazíkové a jen o 7 setin jí utekl A limit pro olympijské Rio. Na stovce pak Kolářová také postoupila do finále, ve kterém zaznamenala 7. místo.
Dařilo se také Romanu Dmytrijevovi na 200 metrů znak. Na své oblíbené trati atakoval vlastní český rekord, jehož překonání mu uteklo o 14 setin sekundy. Dmytrijev byl blízko stupňů vítězů, aby nakonec bral velmi kvalitní 4. místo v čase 2:00.21.
O další zkušenosti ze šesti závodů bohatší je mladý Jakub Karl, který se připravuje právě Dubaji v klubu Hamilton Aquatics. Při velmi pestrém výběru startů od 50 m motýlek, přes stovku znak až po patnáctistovku dosáhl nejlepšího umístění právě na nejdelší trati, na níž skončil sedmnáctý.