ODM2024 banner 2
V Kazani začalo Mistrovství světa v plaveckých sportech a do programu jako první z českých reprezentantů zasáhla trojice dálkových plavců v závodě na 5 kilometrů a synchronizovaná plavkyně Bernardová. Ta absolvovala technický program soutěže jednotlivkyň, v němž obsadila 13. místo.
Bernardová je jednou z nejzkušenějších členek české výpravy a při svém prvním startu usilovala o postup do finále, do kterého se v závodě jednotlivkyň kvalifikovalo dvanáct nejlepších po technickém programu. Bernardové postup mezi absolutní elitu unikl o jedinou příčku a skončila třináctá. Mistryní světa se stala domácí Světlana Romašina. Závodnici Tesly Brno ještě čekají další starty po boku Alžběty Dufkové.
Dálkoví plavci zahájili světový šampionát závody na 5 kilometrů mužů a žen. Mezi muži se objevili dva čeští reprezentanti Ján Kútnik a Vít Ingeduld. Závod byl nesmírně vyrovnaný, a i když Kútnik skončil osmnáctý, tak od vítězného Jihoafričana Chada Ho ho dělilo jen 11,2 sekundy! Druhého českého plavce Ingedulda registruje výsledková listina se ztrátou necelých 21 sekund na 29. místě. Neuvěřitelně dramatický byl souboj o vítězství, v němž o vítězství Chada Ho před Robem Muffelsem z Německa rozhodla až cílová fotografie, protože oba dohmátli ve stejném čase.
Do závodu žen na 5 kilometrů nastoupila jako jediná Češka Alena Benešová. Oproti mužům nebyly rozdíly v cíli tak těsné a Benešová, které v cíli patřila, stejně jako Kútnikovi, osmnáctá pozice, ztratila na vítězku 2:01,9 minuty. Z triumfu se radovala Američanka Haley Anderson.