ODM2024 banner 2

Franta2Mítink ATUS Graz Trophy každým rokem láká k účasti české plavce, kteří se do Grazu vydali i letos a přivezli domů celkem pět medailových umístění. Tomáš Franta vyhrál znakovou stovku a na poloviční trati skončil druhý. Na osmistovce dosáhl na vítězství Jan Micka. Oba se chtěli pokusit o překonání limitu pro mistrovství světa v Budapešti, ale ani jeden nebyl v této snaze úspěšný. Druhá místa pak přidal na 200 metrů znak Tomáš Ludvík a Michaela Svobodová v polohovém závodě na 400 metrů.

Každý z reprezentantů na začátku sezóny určil po dvou závodech, na nichž se bude snažit o splnění limitů pro evropský a světový šampionát. Tomáš Franta a Jan Micka vybrali právě mítink v Grazu jako místo, kde se pokusí kvalifikovat na mistrovství světa. Ani jednomu ze zkušených reprezentantů se ale limity pokořit nepodařilo. I tak ale předvedli výkony, které jim zajistily vítězství a Frantovi navíc i jedno druhé místo.

Tomáš Franta nejprve zkoušel štěstí na trati 100 metrů znak, na níž se A limit pro Budapešť přesně na setinu kryje s českým rekordem 54.03. Znakař Slávie Chomutov s osobním rekordem 54.16 závod v Grazu vyhrál časem 54.44 a k naplnění kvalifikačních kritérií mu tak scházelo 41 setin sekundy. Na znakové padesátce už má Franta v kapse limit pro srpnový evropský šampionát, když v Eindhovenu zaplaval čas 25.22. Na limit pro MS je potřeba být rychlejší o dalších 5 setin sekundy. Franta v Grazu skončil na padesátce druhý o 5 setin za domácím Rakušanem Simonem Bucherem a k nominaci do Budapešti mu chybělo 25 setin sekundy.

V minulé sezóně se Jan Micka trápil a letos dělá maximum, aby se vrátil zpět mezi světovou a evropskou elitu. V Grazu se přihlásil do jediného závodu, kterým byla kraulová osmistovka. V cíli se Micka objevil v čase 8:18.56 jako vítěz, ale dosažený čas na splnění limitu pro mistrovství světa nestačil.

Češi si v Grazu připsali ještě další dvě stříbrná umístění. Tomáš Ludvík na 200 metrů znak dohmátl za 2:02.56, když rychlejší byl v cíli jen Primož Pavletič Senica ze Slovinska. Na 400 metrů polohově se pak na pódium prosadila výkonem 5:03.09 Michaela Svobodová, kterou porazila jen domácí Fabienne Pavlik.