ODM2024 banner 2

Martin Straka2Zatímco před týdnem se na Evropském poháru v dálkovém plavání LEN Open Water Cupu v Barceloně představila v českých barvách jen Lenka Štěrbová, v italském Piombinu startovala hned pětice českých reprezentantů. Nejvíce se na desetikilometrové trati dařilo Martinu Strakovi, který skončil sedmnáctý. V ženském závodě si Lenka Štěrbová oproti Barceloně polepšila o čtyři místa a obsadila 20. příčku.

Martinu Strakovi je stále ještě jen dvacet let a 17. místo z Pimobina ukazuje, že jeho výkonnost stoupá. Nejde jen o umístění, ale také o odstup za těmi nejlepšími, když se Martin Straka dostal do cíle minutu a čtyři sekundy za vítězným domácím Paltrinierim. Druhý z Čechů David Ludvík si veze z Piombina 39. místo.

Do ženského závodu nastoupila česká trojice složená z velmi zkušené Lenky Štěrbové a dvou mladých plavkyň Lucie Zubalíkové a Lucie Šebestové. Štěrbová před týdnem dosáhla v Barceloně na 24. místo, aby se v Piombinu posunula dopředu na 20. pozici. A i její ztráta na špičku byla výrazně nižší než ve Španělsku, kde zaostala o sedm minut. Tentokrát se objevila v cíli o necelé dvě minuty za vítězkou. Zubalíková doplavala na 31. a Šebestová na 36. místě.

Závody v mužské i ženské kategorii nemohly být v Piombino těsnější. Vítězný rozdíl byl v obou případech jedna desetina sekundy, která rozhodla ve prospěch Itala Gregoria Paltrinieriho a jeho krajanky Giulii Gabrielleschi. O vyrovnanosti svědčí i fakt, že v mužské kategorii se 12 nejlepších vešlo do 10 sekund a mezi ženami se do deseti sekund naskládalo deset plavkyň.

Stejně jako před týdnem v Barceloně pocházeli vítězové ze stejné země. Minule mohli Němci oslavit dvě zlata, tentokrát se radovali domácí Italové, když navíc přidali i druhé a třetí místo.

Mistr Evropy a olympijský bronzový medailista Gregorio Paltrinieri dohmátl o pouhých 0.1 sekundy před krajanem Domenicem Acerenzou, třetí pak byl Kristof Rasovszky z Maďarska, jen o 0.8 s za Paltrinierim.

Pokud jde o ženy, domácí Giulia Gabrielleschi a německá plavkyně Leonie Beck na konci bojovaly bok po boku a Italka byla v cíli jen o zlomek sekundy rychlejší. Třetí Martina de Memme, rovněž z Itálie zaostala o dalších 2.7 sekundy.