ODM2024 banner 2

Baumrtova 3Plavecké mistrovství Evropy v Glasgow má za sebou dva dny a česká výprava se může těšit už ze třetí finálové účasti. Na Jana Micku ve finále kraulové čtyřstovky a patnáctistovky navázala Simona Baumrtová postupem do finále na 50 metrů znak. Mezi elitní osmičku sprinterek se kvalifikovala šestým časem 27.91. Finále poplave v neděli v 19:21 českého času.

Dopoledne zaplavala Simona Baumrtová český rekord 27.78 a ve večerním semifinále za ním zaostala jen o 13 setin sekundy. Obě semifinále byla nesmírně vyrovnaná a k postupu do finále bylo třeba dosáhnout času 27.94. Simona Baumrtová těžký závod zvládla a mohla se radovat z postupu do finále. Teď to bylo nervóznější, protože jsem chtěla finále. Je to těžké, zítra to bude otevřenější. Odskočily tam dvě v evropském rekordu. Pak je to strašně vyrovnané. Je to padesátka, tam se může stát cokoli. Byla jsem myslím míň soustředěná než ráno a skočila jsem hrozně hluboko. Do zítřka to musím vypilovat. Jelo se mi hůř než ráno, bylo to zvláštní, ale díky bohu to vyšlo. Všechny vypadaly, že jedou hrozně rychle. Proto mě to vyděsilo. Nechtěla jsem být devátá. To už jsem si zažila minulou Evropu, že jsem byla pátá, šestá v prvním semifinále a pak byly ve druhém rychlejší jenom dvě. To byl zázrak. Naštěstí to dopadlo, jak to dopadlo,“ řekla po semifinále Simona Baumrtová.

Asi každému se po postupu do finále vynořily myšlenky na možný boj o medaile. Padesátimetrový sprint je nevyzpytatelný a Simona Baumrtová ví, že medaile visí hodně vysoko. „Mně se na dlouhém bazénu povedla jenom jedna medaile, a to bylo na stovku. Tady by to bylo jedině příjemné překvapení. Samozřejmě, že bych si to přála. Ale na padesátku netrénuju, nespecializuju se na to. Uvidíme, jestli to vyjde. Jela jsem sem s cílem dělat osobáky a finále, už mám oboje.“

Ozdobou sobotního finálového programu byly nové světové rekordy domácího Brita Adama Peatyho a Klimenta Kolesnikova z Ruska. Na 100 metrů prsa Peaty vylepšil svůj vlastní rekordní zápis o 13 setin sekundy na rovných 57.00 a teprve osmnáctiletý Kolesnikov pokořil o dvě setiny devět let starý rekord Brita Tancocka výkonem 24.00.

09.jpg10.jpg13.jpg15.jpgBaumrtova_SF_50Z_5.JPG14.jpg07.jpgBaumrtova_SF_50Z_2.JPG03.jpg08.jpg04.jpgBaumrtova_SF_50Z_1.JPG02.jpg05.jpg12.jpg01.jpgBaumrtova_SF_50Z_4.JPG06.jpg11.jpgBaumrtova_SF_50Z_3.JPG