ODM2024 banner 2

dalkari junVe Sliemě na Maltě se představilo pět českých reprezentantů na juniorském mistrovství Evropy v dálkovém plavání. Původně byly v plánu šampionátu závody na tratích 5 km, 7.5 km, 10 km a ve štafetách. Nakonec se ale vzhledem k povětrnostním podmínkám uskutečnily pouze individuální závody a štafety se pro kvůli vysokým vlnám neplavaly. Česká výprava si z Malty odváží celkem čtyři umístění ve druhé desítce.

O šest individuálních sad medailí usilovalo ve Sliemě celkem na dvě stovky mladých dálkových plavců. České barvy chyběly v nejkratších pětikilometrových závodech, ale hned čtveřice nastoupila do závodu na 7.5 kilometrů a jeden plavec pak absolvoval nejdelší desetikilometrovou trať.

Všichni čeští reprezentanti se v cíli až na jedinou výjimku objevili na konci druhé desítky. V nejstarší kategorii plaval David Šebesta závod na 10 kilometrů a ve výsledkové listině uzavřel druhou desítku pořadí 20. místem v čase 1:57:34.65. Zlatá medaile patří Francii a zasloužil se o ni Logan Fontaine.

Na trati 7.5 km dopadly z českého pohledu závod juniorek a juniorů velmi podobně. Klára Sýkorová protla cílovou čáru jako osmnáctá a jen o příčku za ní skončila Lucie Zubalíková. Vítězství získala pro Rusko Veronika Nikulina. 18. pozice dosáhl také Vojislav Štěrba a Jakub Štemberk obsadil 21. místo. I na této trati oslavovala nového mistra Evropy Francie, když si pro zlato doplaval Jean-Baptiste Clusman.

Přímo na Maltě byl s týmem reprezentační trenér Jan Srb. „Organizačně byl šampionát nejhorší akcí v historii. Českou republiku reprezentovalo pět plavců a musím ocenit jejich maximální snahu. Také mě potěšilo, že byli schopni držet kontakt s hlavním polem, což je dobrým příslibem do příštích závodů.“

V roce 2019 pořádá ME juniorů v dálkovém plavání Česká republika a plavat se bude na umělém kanále v Račicích.